Čakanka obyčajná má liečivé aj nežiaduce účinky. Kedy ju používať?
Viete, aké účinky má čakanka a kde všade ju možno využiť? V tomto článku sa dozviete aj to, kedy ju zbierať a sušiť, aké látky obsahuje a ako si pripraviť skvelý čakankový čaj.
Čakanka
je bohatá predovšetkým na vlákninu a minerálne látky - draslík, fosfor, horčík, železo, vápnik. Obsahuje tiež inulín a preto je veľmi vhodná pre diabetikov. Čakanka podporuje správnu funkciu pečene, žlčníka, pankreasu a čriev.
Okamžitý prášok čakanky s citrónovou trávou (schizandrou) a rakytníkom má spôsob prípravy úplne podobný instantnej káve, má veľmi pohodlné použitie.
Šťava z rakytníka rešetliakového je navyše skutočným skladom vitamínov K, B1, B2, B6. Aktívna frakcia rakytníka rešetliakového je sterol, ktorý bráni absorpcii cholesterolu.
Neoddeliteľná súčasť rakytníka rakytnatého - alkaloid - serotonín, ktorý reguluje teplotu a krvný tlak, má protinádorové vlastnosti.
Schisandra obsahuje kyselinu askorbovú, ovocné kyseliny, flavonoidy, antokyány, polysacharidy, ale hlavnou činnosťou citrónovej trávy je prítomnosť špeciálnej skupiny biologicky aktívnych látok - lignanov. Čakanka so schizandrou a rakytníkom je produkt, ktorý je skutočne cenný pre svoje prospešné vlastnosti.
Využitie
Upražený koreň pri teplote 140 stupňov Celzia nahrádza kávu - cigóriu. Tento spôsob využitia byliny je známy už z roku 1690 v Holandsku.
Čakanková káva sa užíva 2 – 3-krát denne na podporenie chuti do jedenia a pri chronických ochoreniach žlčníka a pečene. V liečiteľstve sa koreň používa pri cukrovke, na trávenie, pri zápche. Zvonka sa vo forme obkladov používa na bolestivé zápaly, ekzémy a vredovité ochorenia. Čakankový odvar pomáha pri funkčnej zápche, častej pri zmenách pobytu (tzv. cestovná zápcha). Šťava z koreňa, zľahka vtieraná do vlasovej pokožky, podporuje rast vlasov. Mladé, čerstvé korene čakanky je možné použiť v homeopatii, tiež v gastronómii na prípravu omáčok. Kvetová droga sa používa vo forme záparu na vypláchnutie očí pri zápalových ochoreniach.
Spôsob použitia: 1-2 čajové lyžičky kávy zalejeme horúcou vodu, ochutíme a vychutnávame si kávičku.
Zloženie: 100% extrakt čakanky, extrakt rakytníka rešetliakového a schizandra čínska. Obsahuje min 30% inulínu
Viete, aké účinky má čakanka a kde všade ju možno využiť? V tomto článku sa dozviete aj to, kedy ju zbierať a sušiť, aké látky obsahuje a ako si pripraviť skvelý čakankový čaj.
Značka Dettol je lídrom v oblasti ochrany pred mikróbmi. Prostredníctvom lepšej hygieny pomáha chrániť zdravie rodín po celom svete. Svoje produkty zameriava predovšetkým na osobnú hygienu. V článku sa o nej dozviete viac.
Rooibos je často označovaný ako "čaj nečaj" a pochádza z Afriky. Veľa odborníkov sa zhoduje, že to ani nie je čaj, ale napriek tomu mu všetci pripisujú zázračné účinky. Viac sa dozviete v našom článku.
Antibakteriálne gély sú gély na báze alkoholu, ktorý poskytuje účinnú dezinfekciu pred mikróbmi nachádzajúcimi sa na pokožke rúk. Aké účinné sú a je vôbec vhodné ich používať? Poďme sa na to pozrieť.