Adveni Bezlepkový chlieb Delikates Extra so zmesou semienok 500 g
Slnečnicové, tekvicové, ľanové hnedé, ľanové zlaté a chia semienka tvoria 42 % obsahu zmesi.
Príprava: 500 g zmesi na bezlepkový chlieb Delikates Extra so zmesou semienok. K tomu pridáme 380 ml vlažnej vody, 7 g sušeného alebo 21 g čerstvého droždia.
POZOR, pri pečení v klasickej rúre voľne (bez formy) a vo forme s pokrievkou bude celkové množstvo vody menšie – 330 ml.
Postupy pre tieto 4 spôsoby nasledujú.
ad a) Návod na prípravu v domácej automatickej pekárni:
Do miešacej nádoby nalejeme vlažnú vodu. Prisypeme obsah balenia. Uprostred zmesi vytvoríme jamku, do ktorej nasypeme sušené droždie. (Prípadne rozdrobíme čerstvé droždie.) Pečieme na krátky program cca 2 hodiny, maximálne 2 hodiny a 10 minút.*
*Pozor, mnoho domácich automatických pekární ponúka priamo bezlepkový program na pečenie, ktorý je ale obvykle trojhodinový. To je pre chleby Adveni príliš dlho, chlieb by bol vysušený. Držte sa nášho návodu, skutočne zvoľte krátky program cca 2 hodiny – maximálne 2 hodiny a 10 minút.
ad b) Návod na prípravu v klasickej rúre vo forme:
Do pohára nalejeme 40 ml z celkového množstva vlažnej vody, pridáme lyžičku cukru, rozdrobíme čerstvé droždie (alebo nasypeme sušené droždie) a rozmiešame. Na teplom mieste necháme cca 10 minút vzísť kvások. Vo veľkej mise zmiešame zmes, 340 ml vlažnej vody a pripravený kvások. Hniteme cca 5 minút do hladkého cesta. Nádobu, v ktorej budeme piecť, vyložíme papierom na pečenie. Presunieme do nej cesto a zakryjeme ho potravinárskou fóliou, aby neoschlo. Necháme kysnúť cca 45 minút. Na rúre navolíme program horný-dolný ohrev. Rúru predhrejeme na 250 ° C a na jej dno dáme starý plech na pečenie, na ktorý nalejeme cca 1 l vriacej vody. Rúru rýchlo zatvoríme, aby neunikla para, ktorá sa tam vďaka vriacej vode vytvorí. Nádobu na pečenie s vykysnutým cestom vložíme do rozpálenej a zaparenej rúry a pri teplote 250 °C pečieme po dobu 20 minút. Potom rúru otvoríme a paru vyvetráme, vyberieme spodný starý plech, teplotu stiahneme na 200 ° C a pečieme 30 minút. Potom chlieb vyklopíme z formy, opatrne zložíme papier na pečenie a pečieme ešte 10 minút na mriežke, aby sme docielili peknú kôrku zo spodu.
* Upečený chlieb necháme vychladnúť na mriežke. *Pozor, celková doba pečenia sa môže mierne líšiť – v závislosti od typu rúry. Je preto potrebné riadiť sa aj skúsenosťou s vlastnou rúrou. Že je chlieb hotový, preveríme známym testom so špajľou - zapichneme ju do chleba, a keď ju vytiahneme suchú, chlieb je upečený. Správne upečený chlieb spoznáme tiež tak, že zaklopeme na spodok a ten musí „zvoniť“, tzn. znieť dute.
Zhrnutie časov: Vzítie kvásku cca 10 min. Hnetanie cesta do hladka cca 5 min. Kysnutie cca 45 min. Pečenie celkom 1 hodinu: 1. na 250 ° C s parou - 20 min. 2. na 200 °C bez pary - 30 min. 3. na 200 °C bez formy na pečenie - 10 min.
ad c) Návod na prípravu v klasickej rúre voľne:
Do pohára nalejeme 30 ml vlažnej vody, pridáme lyžičku cukru, rozdrobíme čerstvé droždie (alebo nasypeme sušené droždie) a rozmiešame. Na teplom mieste necháme cca 10 minút vzísť kvások. Vo veľkej mise zmiešame zmes, 300 ml vlažnej vody a pripravený kvások. Hniteme cca 5 minút do hladkého cesta. (Áno, skutočne použijeme menej vody!) Cesto necháme kysnúť v mise po dobu cca 75 minút. Misu prekryjeme potravinárskou fóliou, aby cesto neoschlo. Vykysnuté cesto musí viditeľne zväčšiť objem. Vykysnuté cesto vyklopíme na papier na pečenie, ktorý máme položený ideálne na sádzacej doske, ale vystačíme si aj s obyčajnou drevenou. Plastovou stierkou cesto vytvarujeme do tvaru okrúhleho bochníka - radšej vyššieho s menším priemerom. Vytvarovaný bochník môžeme zakryť použitou misou od robota, aby neokoral. Nechám znova kysnúť, teraz po dobu 15 minút. Na rúre navolíme program horný-dolný ohrev. Rúru rozohrejeme na 250 ° C, na spodný rošt položíme starý plech na pečenie a zároveň do rúry vložíme plech, na ktorom budeme chlieb piecť. Aj tento plech, na ktorý vykysnuté cesto neskôr položíme, musí byť totiž rozpálený. Vykysnutý chlieb "zastriekneme" vodou z rozprašovača a pomocou dosky ho aj s papierom na pečenie opatrne zosunieme na plech na pečenie. Do starého plechu na spodnom rošte vlejeme cca 1 liter horúcej vody. POZOR na horúcu paru, ktorá vznikne, nech vás neoparí. Rúru rýchlo zatvoríme, aby nám vzniknutá para neunikla. Takto pri teplote 250 °C v zaparenej rúre pečieme bochník 15 minút. Po 15 minútach rúru otvoríme a vyvetráme, chlieb znovu „zastriekneme“ vodou z rozprašovača, vyberieme starý plech so zvyškom vody (pozor, bude horúci) a znížime teplotu na 200 °C. Pečieme ešte 40 až 45 minút.
* Po upečení necháme chlieb vychladnúť na mriežke. *Pozor, celková doba pečenia sa môže mierne líšiť – v závislosti od typu rúry. Je preto potrebné riadiť sa aj skúsenosťou s vlastnou rúrou. Že je chlieb hotový, preveríme známym testom so špajľou - zapichneme ju do chleba, a keď ju vytiahneme suchú, chlieb je upečený. Správne upečený chlieb spoznáme tiež tak, že zaklopeme na spodok a ten musí „zvoniť“, tzn. znieť dute.
Zhrnutie základných odporúčaných časov: Vzítie kvásku cca 10 min. Hnetanie cesta dohladka cca 5 min. Prvé kysnutie cca 75 min. Druhé kysnutie cca 15 minút. Pečenie celkom 1 hodinu: 1. na 250 ° C škárou - 15 min. 2. na 200 °C bez pary - 45 min.
ad d) Návod na prípravu v klasickej rúre vo forme s pokrievkou:
Do pohára nalejeme 30 ml z celkového množstva vlažnej vody, pridáme lyžičku cukru, rozdrobíme čerstvé droždie (alebo nasypeme sušené droždie) a rozmiešame. Na teplom mieste necháme cca 10 minút vzísť kvások. Vo veľkej mise zmiešame zmes, 300 ml vlažnej vody a pripravený kvások. Hniteme cca 5 minút do hladkého cesta. Cesto necháme kysnúť v mise po dobu cca 75 minút. Misu prekryjeme potravinárskou fóliou, aby cesto neoschlo. Vykysnuté cesto musí viditeľne zväčšiť objem. Vykysnuté cesto vyklopíme na papier na pečenie, ktorý máme položený ideálne na sádzacej doske, ale vystačíme si aj s obyčajnou drevenou. Plastovou stierkou vytvarujeme do okrúhleho bochníka - radšej vyššieho s menším priemerom. Vytvarovaný bochník môžeme zakryť použitou misou od robota, aby neokoral. Necháme znova cca 15 minút kysnúť. Rúru rozohrejeme na 250 °C. Zároveň do nej vložíme formu, v ktorej budeme chlieb piecť. Aj forma, do ktorej vykysnuté cesto neskôr presunieme, musí byť totiž rozpálená. Vykysnutý chlieb zastriekneme vodou z rozprašovača a pomocou dosky ho aj s papierom na pečenie opatrne zosunieme do rozpálenej nádoby a urobíme do neho zárez/y. "Zastriekneme" vodou z rozprašovača. Rýchlo priklopíme pokrievkou a zatvoríme rúru. Takto na 250 ° C pečieme 20 minút. Po 20 minútach odklopíme pokrievku, znova „zastrekneme“ vodou z rozprašovača a znížime teplotu v rúre na 200 °C. Odkrytý chlieb dopekáme cca 40 minút.
* Po upečení necháme chlieb vychladnúť na mriežke. *Pozor, celková doba pečenia sa môže mierne líšiť – v závislosti od typu rúry. Je preto potrebné riadiť sa aj skúsenosťou s vlastnou rúrou. Že je chlieb hotový, preveríme známym testom so špajľou - zapichneme ju do chleba, a keď ju vytiahneme suchú, chlieb je upečený. Správne upečený chlieb spoznáme tiež tak, že zaklopeme na spodok a ten musí „zvoniť“, tzn. znieť dute.
Zhrnutie základných odporúčaných časov: Vzítie kvásku cca 10 min. Hnetanie cesta dohladka cca 5 min. Prvé kysnutie cca 75 min. Druhé kysnutie cca 15 minút. Pečenie celkom 1 hodinu: 1. na 250 ° C s pokrievkou - 20 min. 2. na 200 °C bez pokrievky – 40 min.
Složení: Směs semínek 42 % [slunečnicová semínka loupaná, dýňová semínka loupaná, lněná semínka zlatá, lněná semínka hnědá, mletá semena chia (Salvia hispanica)], kukuřičný škrob, bramborový škrob, tapiokový modifikovaný škrob, dextróza, jedlá sůl, karobový prášek, emulgátor: slnečnicový lecitín, zahusťovadlo: guarová guma, látka zlepšujúca múku: kyselina L-askorbová.
Slnečnicové, tekvicové, ľanové hnedé, ľanové zlaté a chia semienka tvoria 42 % obsahu zmesi.
Viac informácií ...